Průvodce péčí o prádlo

Začněme tím, že péče o prádlo je jednoduchá a poměrně přímočará — vysoce kvalitní lněná látka je sama o sobě pevná a odolná, takže se nebudete muset  starat o její rozmary. Pokud však chcete ze svého prádla vytěžit maximum, zde je několik základních pravidel, která byste měli dodržovat.

Jak prát prádlo

Lněné prádlo lze prát v ruce i v pračce – každá z těchto metod je v pořádku a vaše prádlo se neroztáhne ani nesrazí. Pokud během praní dojde k poškození, může to souviset s kvalitou látky nebo použitými chemikáliemi.

Praní v pračce:
1. Samostatně bílé, tmavé a barevné prádlo. Pro dosažení nejlepších výsledků otočte prádlo naruby a perte je odděleně od ostatních tkanin. Je důležité vyhnout se míchání těžkých věcí, jako jsou džíny, mikiny s kapucí nebo ručníky v nákladu s lněnými textiliemi.
2. Perte ve vlažné vodě (<40°C). Vysoké teploty mohou způsobit sražení až o 10 % a oslabit lněné vlákno.
3. Používejte jemný cyklus praní a nepřetěžujte pračku.
4. Používejte jemný prací prostředek určený pro jemné tkaniny. Vyhněte se bělidlům, které obsahují látky, jako je boritan sodný, hydroxid sodný, celuláza, proteáza a amyláza. Nebělit.

      

Ruční mytí:
1. Naplňte malou nádobu (kbelík nebo dřez) vlažnou vodou a přidejte asi lžičku jemného mycího prostředku.
2. Lněný oděv ponořte do vlažné vody a nechte asi 10 minut máčet.
3. Jemně otočte předmět. Neždímejte, nekruťte ani nedrhněte, protože to může látku natáhnout.
4. Vypusťte mýdlovou vodu a opakovaně opláchněte, dokud nezmizí všechny zbytky mýdla. Sušit zavěšením.

      

 

Jak prát lněné povlečení?

Spousta z vás se nás ptá na tipy, jak prát lněné povlečení a další ložní prádlo. Stejná pravidla platí s několika důležitými věcmi, které je třeba si uvědomit. Nejprve si prádlo připravte tak, že je otočíte naruby a zapnete všechny knoflíky, zipy, zavážete kravaty atd. Poté se ujistěte, že má prádlo dostatek místa, aby se mohlo správně vymáchat. Lněné povlečení můžete prát s jinými jemnými prádlo, ale nemíchejte je s těžkými kusy , jako jsou ručníky, džínovina.

 

Jak prát lněné oblečení?

Vzhledem k tomu, že lněné oblečení je obvykle detailnější a strukturovanější než například lněné povlečení nebo povlaky na peřiny, může vyžadovat určitou zvýšenou pozornost při praní. Jedna věc, které se spousta lidí chce vyhnout – nebo ji mít alespoň pod kontrolou – je mačkavost, ke které dochází u lněných oděvů. Několik způsobů, jak toho dosáhnout, je vyprat lněné oblečení v dostatečném prostoru a pověsit jej, aby uschlo ihned po vyprání.

 

Odstraňování skvrn z prádla

Hlavním pravidlem, jak odstranit skvrny z prádla, je udělat to hned, jakmile se skvrny objeví. Pokud necháte nečistoty, olej, mastnotu a jiné skvrny usadit, vsáknou se hluboko do vlákna, takže odstranění je obtížný a nepříjemný úkol.

Některé skvrny jsou záludnější a mohly by se odstranit posypáním jedlé sody a několika kapkami octa na látku a poté ji osušte papírovou utěrkou, aby absorbovala vlhkost.

Sušení prádla

Sušení prádla je metodou dle vašeho vlastního výběru, ale pojďme si projít základy. Předeprané prádlo lze snadno sušit v pračce (sušit v sušičce) při nízké teplotě nebo bez tepla. Je velmi důležité nesušit prádlo na vysoké teplo, protože to může způsobit značné sražení, zejména u oblečení.

Vyjměte ze sušičky, když jsou ještě mírně vlhké, a zavěste nebo položte naplocho, abyste proces dokončili. Sušení na vzduchu je další skvělou možností (a u oblečení nutností), která šetří elektřinu a dodává lněným kusům měkkost. Před pověšením nebo sušením prádlo protřepejte, a jakmile je do poloviny suché, položte je naplocho na bílý ručník. To pomáhá vyhnout se tuhosti lněné tkaniny.


Bělící prádlo

Není to nejlepší nápad. Bělidla a prací prostředky s optickými rozjasňovači mají tendenci oslabovat vlákna a mohou způsobit změnu barvy. Pokud máte co do činění se skvrnou, postupujte podle výše uvedených kroků.

Změkčující prádlo

Prádlo přirozeně měkne s každým praním a prádlo prané v kameni by již mělo být maximálně měkké. Změkčovadla tkanin  zeslabují vlákna a potahují je, čímž snižují jejich savost a vlastnosti odvádějící vlhkost.

Žehlení prádla

Přírodní vlákna, jako je len, se budou mačkat, musíte to prostě přijmout. Pokud však chcete prádlo opravdu vyrovnat, použijte na ještě vlhké prádlo středně rozpálenou žehličku nebo ji překryjte vlhkým ručníkem.

Skladování prádla

Ujistěte se, že vaše prádlo je úplně suché, aby se zabránilo plísni. Přírodní vlákna, jako je len, potřebují dýchat, proto je nejlepší je skladovat v chladných, suchých, dobře větraných prostorách a mimo přímé sluneční světlo. Vyhněte se ukládání prádla v plastových sáčcích – vyberte si plátěné sáčky nebo k tomu znovu použijte staré povlaky na polštáře. Pokud jde o ložní prádlo, doporučujeme používat tři sady střídavě: jednu na postel, jednu do skříně a jednu na praní. To umožní každé sadě odpočívat od praní k praní a prodlouží životnost vašeho prádla.

Milujte a pečujte o své prádlo a jsme si jisti - vydrží vám věky!

Záznamy nebyly nalezeny...